Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Ağustos 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Araştırma Ekibi Halidiye de…

Araştırma Ekibi Halidiye de…

Geyve İlçesi Halidiye Mahallesinde Araştırma Ekibi çalışmalarına devam etti.

M.Ü. Fen Edebiyat F. Tarih Böl. Yar. Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk Başkanlığında, Adem Gürbüz ( arkeolog ), Ezgi Demirhan Öztürk ( eski çağ tarihçisi ), Tuba Türker (Kütahya Koruma Kurul Üyesi-Bakanlık Temsilcisi), Haralambos Nikoalaidis ( Bilecik Ü. araştırma görevlisi ) oluşan araştırma ekibi bölgemizdeki çalışmalarına Halidiye Mahallesinde devam etti.

Halidiye Mahallesi Muhtarı M. Emin Serttürk konukları ile yakından ilgilendi ve çalışmaları sırasında yardımcı oldu, mahalle sakinleri de konuklarına ikramlarda bulundu.

Ekibin Başkanı olan Yar. Doç. Dr. H. Sami Öztürk yapılan çalışmalar ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Kültür Bakanlığından alınan izin ile bölgede Epigrafik Tarihi-Coğrafi Yüzey Araştırmaları yapıyoruz. Çalışmalara 2010 yılında Geyve-Taraklı-Pamukova İlçelerinde başlandı. Geyve İlçesindeki mahallelerde çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük ama tamamlanamadı, devam edilecek. Antik dönemlerden kalan ( M.S.1. – 2. yy dan çoğu ) Roma Dönemi mezar yazıtları ve taşları, mil taşları benzeri yazılı taşları okuyup fotoğraflıyoruz ve envanterleri düzenliyoruz. Bu çalışmalarımızın bir kısmı makale olarak ta yayınlandı. Önümüzdeki yıllarda bu makaleleri tek bir kitapta toplayacağım. Çalışmalarımızda yardımlarını esirgemeyen yöre yöneticilerine ve kolluk kuvvetlerine teşekkür ederim.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

2285 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle