Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Temmuz 2011 | Manşet, Sakarya

Anızların Yakılması Çok Zararlı…

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Yangınları yönünden riskli bir dönemin başladığını uygulamalarda çok dikkatli olunmasını istedi.
Geyve Orman İşletme Müdürü Selçuk Kurtbal bu konuda şu kısa açıklamayı yaptı: ‘ Havaların ısınması ile birlikte bizlerin yönünden riskli dönemde başladı. Ekinlerin olgunlaşması sonucunda yapılan harman sonunda, tarlalardaki anızların yakılması birçok yönden zararlıdır. Yakılan ateş ile birlikte tarla zeminindeki yararlı organizmalar ve içindeki canlılar yok oluyor, çürüyerek gübre olacak bitkiler yok oluyor en önemlisi başlatılan anız ateşi kısa sürede yürüyerek orman ulaşıyor önü alınması çok zor tehlikelere neden oluyor. Vatandaşlarımızın anızlarını yakmamalarını sürmelerini rica ediyorum.’
Bu arada Sakarya tarım İl Müdürlüğünden hububat hasadı ile ilgili uyarı geldi..
Çiftçiye hasat uyarısı
Sakarya İl Tarım Müdürlüğü, hububat ve diğer ürünlerin, biçerdöverlerle  hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane kayıplarını önlemek amacıyla hasat  kontrolleri  yapıyor.
Sakarya İl Tarım Müdürlüğü, hububat ve  diğer ürünlerin,  biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane
kayıplarını  önlemek amacıyla hasat kontrolleri yapıyor.
İl Tarım  Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, büyük emek ve masrafla  üretilen hububat ve  diğer ürünlerin,  biçer döverlerle hasat edilmeleri  sırasında dane kayıplarının  yaşandığı kaydedildi. Dane kayıplarını önlemek  amacıyla il genelinde 12 ekiple  hasat kontrolleri yapıldığı belirtilen  açıklamada, kontroller sırasında  karşılaşılan problemlere ilişkin biçerdöver  operatörlerine bilgi verildiği  vurgulandı.
Kontrollerin Karasu, Kaynarca, Hendek, Akyazı, Söğütlü,  Ferizli,  Erenler, Geyve, Pamukova, Taraklı ve Adapazarı ilçelerinde 12 ekiple   yürütülen çalışmaların mesai gözetilmeksizin devam etttiği bildirildi.
656 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle