Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, üst Haberler, Yaşam

Amerikan Beyaz Kelebeği Fındıkçıları tehdit Ediyor

Amerikan Beyaz Kelebeği Fındıkçıları tehdit Ediyor

Geyveli fındık üreticilerinin, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla verim kayıplarına sebep olan “Amerikan beyaz kelebeği”ne karşı dikkatli olması istendi.

Fındıkta yoğun olarak zarara neden olduğu bilinen Amerikan Beyaz Kelebeği (HyphantriaCunea ) zararına yönelik Sakarya İl genelinde ekipler tarafından yapılan survey çalışmalarında Serdivan, Ferizli, Erenler ve Karasu’da fındık ağaçlarında zararlının ağ formunda, larva ve yumurta paketlerine rastlanmıştır.

Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve ve yaprak gibi bölümlerine zarar vererek önemli ölçüde verim kayıplarına neden oluyor.

Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştığında bunların öncelikle budama makası ile kesilmek suretiyle imha edilmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlaması gerekmektedir. İlaçlı mücadeleden 10-15 gün sonra ağaçlar kontrol edilmeli yeni bulaşma ya da yeni açılan yumurta paketleri varsa ikinci bir ilaçlı mücadele yapılmalıdır.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

959 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle