Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Ekim 2011 | Ekonomi, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

Altın Sarısı Üzümümüz Anadolu Yollarında

Altın sarısı üzümleri ile meşhur ilçemizde Bağ bozumu başladı.

Üzüm Deposu Geyve
Amerikan Karasından,Müşkülesine,razakısından,hacıbalbal’ına kadar İlçemizin yetiştirdiği binbir çeşit şifa kaynağı üzümlerimiz yurdumuzun çeşitli bölgelerine Geyve ve cıvar köylerinden gidiyor.

Göletlerin yardımı ile yapılan sulama sistemi sayesinde üretim  miktarı bir kat daha artan Üzümümüz, özellikle Halidiye,Sekiharman,Hisarlık,ve Taşoluk ,Umurbey Köyleri bölgesinden Anadolunun muhtelif vilayetlerine gönderilmektedir.

Üretici dertli
Ancak bu kadar zor şartlar altında yaptıkları tarımsal ve zirai mücadeleden yana dertli olmayan Geyveli Çiftçi ve üretici köylülerimiz,ürünlerinin satışında yardımı olabilecek kurum ve kuruluşların faaliyet göstermemesinden son derece şikayetçiler.

Bunları sırası ile özetleyen Üreticilerimiz
-Kooperatifleşme ile hal binası olmayışı
– D-100 karayolu üzerine konulmuş olan hal kontrol noktası (Burası Giyotin Makası gibi.Üreticiyi ve esasında gelen tüccarı çok korkutuyor.)
-Üretilen ürünlerimizin ihracat yollarının dar oluşu
-Zirai İlaçlar ve İlaçlamanın Pahalı oluşu,
-Ürünlerimizi Kooperatifleşmenin olmadığından Tüccarın direktifleri doğrultusunda ve satılan malın parasını geri almada zorluklar meydana gelmesi gibi sıraladılar.

Üreticiler destek bekliyor

Üreticilerimiz bu konuda İlçemizin Siyasi ve Mülki idarecilerinin Geyve’mize neler kazandırabilir konusunda ortak çalışmalar yapılarak sıkıntıların aşılıp Bu bölgenin İstanbul ve Ankaraya yakınlığından dolayı sebze ve meyve anbarı yapılabileceğini belirttiler.
Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

NOT:resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2271 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle