Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Kasım 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Sakarya, Teknoloji

Altay Tankı, Tank-Palet Fabrikasında Üretilecek

210 adet üretilecek

Altay tankının, BMC tarafından Arifye’deki Tank Palet Fabrikası’nda üretilmesi kesinleşti.

BMC’nin Karasu’da kuracağı tesislerde üretileceği belirtilen Altay Tankı’nın akıbeti belli oldu. Tankın seri üretiminin Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nda üretilmesinin kesinleştiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, ismini Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusunu komuta eden Fahrettin Altay’dan alan ve ilk prototip üretimi Otokar’ın Sakarya Fabrikası’nda üretilen Altay tankının seri üretim de aynı bölgede gerçekleştirilecek.

ARİFİYE’DE ÜRETİLECEK

Geçen hafta Savunma Sanayi Başkanlığı ile sözleşme imzalayan BMC’nin Karasu’daki yatırımından vazgeçmesinden sonra nerede üretileceği konusunda farklı görüşler ileri sürülen Altay tankının, Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nda üretilmesinin kesinleştiği, gerekli ekipmanların tedarik edildiği ve önümüzdeki günlerde fabrikaya getirileceği belirtiliyor.

YENİ TESİSLER

Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye devredileceğine ilişkin haberlerin doğru olmadığı, firmanın üretimi fabrikanın belli bölümünde ve hemen arkasında bulunan boş arazide yapılacak yeni tesislerde gerçekleştirileceği kaydediliyor.

İLK ETAPTA 40 TANK

BMC ile Savunma Sanayi arasında imzalanan sözleşmeye göre, Altay tankı seri üretim projesinde ilk etapta 40, bunun ardından 210 adet tankın üretimi planlanıyor. Proje kapsamında insansız Altay tankı da geliştirilecek.

TANKIN ÖZELİKLERİ

Türkiye’nin ilk Milli Ana Muharebe Tankı Altay’ın tasarımında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirebileceği her türlü harekat şartları ve katılım sağlayacağı BM/NATO harekatlarının ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu.

Altay, Türkiye’nin geliştirdiği 3+ nesil ana muharebe tankıdır.

Bu amaçla Altay, modern tanklarda kullanılan en yeni teknolojilerle donatıldı. Altay, sahip olacağı üstün ateş gücü ve isabet oranı, yüksek hareket kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en temel ve caydırıcı güçlerinden biri olacak.

Altay tankında tank komutanı, nişancı, sürücü ve doldurucu, yani 4 mürettebat çalışıyor. Altay’ın üzerinde ana silah olarak, pek çok değişik mühimmatı atabilen 120 mm’lik 55 kalibre top mevcut. Ana silah ve yardımcı silahların kontrol edilebilmesi adına Altay’a yeni nesil atış kontrol sistemi entegre etme çalışmaları ise devam ediyor.

Bu sistem sayesinde Altay, hareket halindeki hedefleri dahi son derece yüksek isabet oranıyla vurabilecek.

KAYNAK:Haberlisin.com

3653 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle