Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Alıplar’da Hayır Pilavı

Geyve İlçesinde yıllardır gelenek haline gelen hayır pilavı uygulamasının bu hafta ki durağı Alıplar Mahallesi oldu.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde mahallenin yeni muhtarı seçilen Alirıza Özenç uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden başladığımız hayır cemiyetlimiz bundan sonra her yıl daha da zenginleştirilerek devam edecek, dedi.

Kültür Mirası

Baharın ve yazın müjdecisi hıdrellez Geyve’nin Alıplar Mahallesinde bambaşka güzellikte kutlandı. Baharın tüm güzelliklerini barındıran ve doğanın tüm bakirliği ile yeşil orman denizinin tam ortasında yer alan Alıplar’da dağıtılan hıdrellez pilavı, Başta Geyve olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen misafirlere farklı duygular yaşattı. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

15 Kazan Pilav ve Kaynaşma

Geyve Alıplar Mahallesinde düzenlenen hayır pilavına vatandaşların ilgisi yoğun oldu.Konuklara 15 kazanda 250 kilo bulgur ve 250 kilo etten oluşan yufkalı pilav ikramında bulunuldu.Hayır cemiyeti öncesinde Mahalle muhtarı Alirıza Özenç, mahalle girişinde konukları karşıladı.Öğle namazı öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve vaaz sonrası birlikte namaz kılındı.Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle namazı sonrasında Alıplar Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Teşekkür

Alıplar Mahallesi Muhtarı Alirıza Özenç; Geleneklerimizin devam ettirilmesi açısından ilçemiz açısından hayır pilavları çok önemlidir. Alıplar Mahallesi olarak uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden hayır cemiyetimize yeniden başladık.Hayır cemiyetimiz bundan sonra her yıl daha da zenginleştirilerek devam edecek.Geyve köylerinde kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelenen hayır pilavımıza katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2050 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle