Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Aralık 2011 | Gündem, Manşet, Siyaset

Alifuatpaşa Mutlaka İlçe Olmalı

Radyonet’te Tamer Turgut’un hazırlayıp sunduğu “Netyorum” bu hafta, Alifuatpaşa  Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı olan Eyüp Arıcan’ı ağırladı.

Eyüp Arıcan: İstanbul’da, sağlık sektöründe, tıbbı ilaç ve araç gereçleri alanında genel koordinatörlük görevini yürütmekteyim. Ama bir Alifuatpaşalı olarak, beldemizin geleceğini yakından ilgilendiren önemli bir konunun arifesindeyiz. Bu durum; Büyükşehir belediyelerini ilgilendiren yeni yasa kapsamında TBMM gündemine gelecek olan “ Belde belediyelerinin kapatılarak Büyükşehir sınırlarına dâhil edilmesini öngören kanunun” yürürlüğe girmesi.

Tamer Turgut: Nedir bu önemli olan konu ve Alifuatpaşa beldesini yakından ilgilendiren yasa?

Eyüp Arıcan: Önümüzdeki süreçte, normal zamanda 2014 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen Büyükşehir belediyeleriyle ilgili yasanın, Erciş-Van depreminin de olumsuz etkisiyle öne çekilmesi ve muhtemelen 2012’de yürürlüğe girecek olması. Yani, belde belediyelerinin kapatılarak, Büyükşehir bünyesini geçmesi olayı. Bu  olay, bizleri daha doğrusu hepimizi yakından ilgilendirdiği için, beldemizin  Geyve’nin bir mahallesi olmasını istemiyoruz. Çünkü Alifuatpaşa, diğer  beldelerden farklıdır.

Tamer Turgut: Sayın Arıcan, neden diğer beldelerden farklı? Konuyu biraz daha açar mısınız?

Eyüp Arıcan: Tabi ki Tamer Bey. Alifuatpaşa, bir tarihtir. Burada bir tarih  yatıyor. Sakarya’nın tek Milli Mücadele kahramanı Ali Fuat Paşa’nın yani  askerine fiili olarak ateş et emrini veren komutanın memleketidir. Türkiye’nin  ilk ve tek Kuvay-ı Milliye Müzesi’nin olduğu yerdir. Bunun yanında, siyasi ve ekonomi yönünden de önemli bir yeri olan beldemizin, nüfusu da ilçe olması açısından yeterli seviyedir.

Tamer Turgut: Ali Fuat Paşa isminin bile bir ilçe olması için yeterlidir diye  düşünüyorum. Benim de sizinle aynı düşünmemin yanında, katkı olması bakımından, coğrafi konumun ve nüfusun artması , bir Kuvay-ı Milliye merkezi, haberleşme noktası olması, beldenin önemini daha da arttırıyor. Sayın Alican, beldenin  yüzölçümü açısından halkımıza bazı verileri belirtmenizi sizden rica edeceğim.

Eyüp Arıcan: Bu konuya girmeden şunları da eklemek istiyorum. Beldemizin nüfusu  7835. Bunun yanında 21 köy ve mahalle muhtarları beldemizin ilçe olması , beldemize bağlanmak için dilekçeyle başvurmuşlardır. Bu durum gerçekleştiğinde  beldemizin nüfusu 23 bin 262’ye çıkıyor. Bu, son derece bizleri mutlu eden bir  tablodur. Yüzölçümüne gelince, Geyve merkez yüzölçümü 850 hektar iken,  Alifuatpaşa merkez yüzölçümü 1260 hektardır. 1860 hane ve 7835 nüfus sayısıyla  en büyük yerleşim alanı özelliğindedir. Ulaşım açısından ise, belde içinden  geçen İstanbul-Eskişehir bağlantısını sağlayan D-650 Karayolu ile ülkenin en yoğun ulaşım ağı içindedir.

Tamer Turgut: Bu durumda gerçekten bırakın bir belde konumunu, ilçe konumunu  çoktan hak etmiş gözüküyor, öyle değil mi Sayın Arican?

Eyüp Arıcan: Evet. Bu yüzden beldemiz kesinlikle bir mahalle olmamalı. Olmaması  için de her şey yapılmalı.

Tamer Turgut: Bunun için neler yapıldı, önümüzdeki süreçte neler yapılacak?

Eyüp Arıcan: Yakın bir zaman önce, geniş katılımlı bir sivil inisiyatif  platformu oluşturduk. Başta halkımızdan büyük bir destek aldık. Sakarya Valimiz  Sayın Mustafa Küçük, AK Parti Sakarya İl Başkanı Sayın Recep Uncuoğlu, Sakarya  Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu da bu konuda olumlu görüş  bildirdiler. Ayrıca vekillerimiz de bizleri destekleyici açıklamalarda  bulundular. Tabi ki birçok sivil toplum örgütü, dernekler de bizim yanımızda yer  aldılar. Her birine, ayrı ayrı teşekkürlerimi sunmak istiyorum, sizin  aracılığınızla.

Tamer Turgut: O zaman şu soruyu size yöneltmek istiyorum Sayın Alican. İktidar  Partisi, sivil toplum örgütleri, dernekler yanında diğer siyasi partilerin de  desteği oldu mu?

Eyüp Arıcan: Olmaz mı? Tabi ki. MHP belde teşkilatı  yanımızda olduğumuzu  belirtti. Demokrat partili  arkadaşlarımız, büyüklerimiz de bu konuda bizleri  yalnız bırakmadılar. Teker teker isim saymak yerine siyasi partilerimizin hemen  hemen hepsi olumlu görüş bildirdiler. Sayın Tamer Bey, bunun yanında da beldemize, ilimiz dışından da destek sözkonusu. İstanbul, Kastamonu, Konya gibi  illerimizde bulunan yakınlarımız, tanıdıklarımız bile böyle hassas konudan  haberdar ve yardım etmek istiyorlar.

Tamer Turgut: Demek ki, Alifuatpaşa beldesi sınırları aşmış, yerel olmaktan  çıkıp, ulusal bir konu haline gelmiş. Aslında böyle de olması gerekir ki, söylenenler sadece sözde kalmasın veya belli bir zaman sonra unutulup  gitmesin.

Eyüp Arıcan: Marmara Bölgesinde, Adıyaman’ın yerel bir gazetesinde bile yer  aldık. Tarihe mal olmuş bir beldenin ilçe olması gerektiğini yazdılar. Edirne ve  çeşitli illerde de adımızı ve isteğimizi dile getirdik.

Tamer Turgut: Konu gerçekten önemli ve bir programa sığacak özellikte değil.

Eyüp Arıcan: Beldemizin ilçe olması için esnaftan tutun da, siyasilerden,  bürokratlara kadar yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Çeşitli toplantılar  yapıyoruz. Bizim dışımızdakiler de bu konuda hassas davranıyorlar.

Tamer Turgut: Biraz tarihe dönersek; ilk Kuvay-ı Milliye Müzesinin olması,  rahmetli generalimizin antının burada olması yanında bir de Ali FuatPaşa’nın  yeğeni ve manevi kızı Sayın Ayşe Cebesoy Sarıalp’in de önemli bir konumu var,  değil mi? Bu konuda bizlere neler söyleyeceksiniz?

Eyüp Arıcan: Kendilerini ziyaretimizde çok duygusal anlar da yaşadık. Evini bir  görseniz, tam bir tarih yani tarihin ta kendisi. Sivil İnisiyatif Grubu olarak, kendisine bilgiler sunduğumuzda, başta Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül olmak üzere TBMM’ne, İçişleri Bakanına, Turizm Bakanı’na, Anadolu Ajansına mektup yazmış, Alifuatpaşa’nın neden bir ilçe olması gerektiğine dikkat çekmiştir. Kendilerine sevgi ve saygımızı iletiyoruz.

Tamer Turgut: Son olarak ne söylemek istersiniz Sayın Arıcan?

Eyüp Arıcan: Başta Radyonet- Netyorum’da Alifuatpaşanın adını duyurmanız, bu  konuya hassasiyet göstermenizden dolayı teşekkür ediyorum. Alifuatpaşa ilçe  olmayı hak ediyor ve mutlaka ilçe olmalıdır.

KAYNAK:www.carkhaber.com

3189 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Alifuatpaşa Neden İlçe Olmalı için 8 Yorum

 1. erhan Candan dedi ki:

  Delinin biri kuyuya bir taş attı.
  Tüm Alifuatpaşada o taşı çıkarmaya çalışıyor.İşallah ordan çıkarırlar..Yoksa komple boğulacağız..

 2. MERİÇ GÜN dedi ki:

  “BELDEMİZE VERİLEN BİR İLÇE SÖZÜ VARDIR,,
  Belde halkı ilçe olma yolunda kenetlenmiş durumda ve bunun gerçekleşeceğine inançları tam. Bölgeyi ziyaret eden Sakarya Milletvekillerinin Alifuatpaşa’nın tarihi misyonu, ulaşım ve turizmdeki görselliği aşikar olduğundan ilçe yapılması için gereken herşeyi yapacakları sözünü vermeleri, belde halkını ümitlendirmiştir, ve buna kesin gözü ile bakılıyor.
  SAKARYANIN EN TARİHSEL KONUMA SAHİP BÖLGESİNE GEREKEN DESTEĞİN VERİLMESİ İLE BERABER TÜM ALİFUATPAŞA HALKI MUTLU HABERİ BEKLER DURUMDADIR..

 3. HAYAL AVCISI dedi ki:

  insanoğlu hayal kurmadan yaşayamazmış,verilen sözler varmış mış,,,yahu bu hükümet herşeye söz vermiyormu geldiğinden beri..AĞZINIZA Bİ PARMAK BAL ÇALDILAR YALAYIP DURUYORSUNUZ AYLARDIR…

 4. MERİÇ GÜN dedi ki:

  yarına ereceğimizin garantisi olmadığı herşey adın la beraber hayal dünyası iken varsın olsun birde bu iş için hayal kuralım…yıkıcı olmak yerine yapıcı hayaller peşindeyiz.ALİFUATPAŞA için gerektiğince o balı yalamaya devam edicez….

 5. SÜLAYMAN DURAN dedi ki:

  nedir bu a.f.paşa ilçe olsun muhabbeti a.f.paşa nın nereli olduğunu bilmiyonuz
  1- ilçe olsa ne olur olmasa neolur niye bu kadar taktınız bu meseleye
  2- geri zekalı geyve alifuat arasına nifak sokuyor bizde seyrediyoz ilçe olmak değil birlik olun kaliteniz mi artacak yarın da geyveliler geçemez derler bu insanlar bu milletin birlik ve beraberliğini bozma ve nemalan ma hesaplarıdır 2 kişinin siyasi hesabıdır bu işler

 6. eyüp arıcan dedi ki:

  hayal yada değil…önemli olan bir amaç ugruna mücadele vermek,ilçe olmanın önemini bilmeyenler tarihinden bihaber olanlar mücadelenin ve bu ilçe olma mücadelesinin ne anlama geldiğini anlayamazlar..her kesimden aynı ölçüde destek olunmasını bekleyemeyiz tabiiki ama nemalanmak gibi alçakça iftiralarada boyun egecek değilim…benim bu amaç uğrunda kimsden hiçbir şekilde nemalanmadığımı,aksine bu platform adına sadece kendi bütçemden harcama yaptım..ne belediye nede herhangibir kuruluştan hiçbir beklentim olmamıştır…eleştiri yaparkende yapıcı olmanızıda beklemiyorum..sadece iftira atmanızı bir türk evladına yakıştıramıyorum…bu platform nefes aldığım müddetçe bütün olumsuzluklara rağmen ayakta kalacaktır…saygılarımla..

 7. cin dedi ki:

  hayalle yaşamak güzel dişli belediye seçimlerinde balon uçurdu bazılarıda bunu yedi hayırlı yemelerrrr…

 8. süleyman duran dedi ki:

  eyüp arkadaşım senin çabana saygım var ama şunu unutma ilçe olayının nasıl ortaya atıldığını hangi kapalı kapılar ardında ne olduğunu biraz daolsa biliyoruz aynı hatalar geyvede olmuyo deyil benim itirazım insanların kullanılması ama geyveli ama alifuatpaşalı bu yörenin insanlarını kullananlar var ilçe olmanızın geyve ye hiç bir zararı olmaz aksine kazancı olur beni insanların kutuplaşması üzüyor

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle