Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Mart 2016 | Alt Haberler, Gündem, Sakarya, Siyaset

İNCİ; ADAYIM, DEDİ

ali-inci-sakarya-kent-konseyinde-adayim-dedi- (8)AK Parti Eski Milletvekili Ali İnci Sakarya Kent Şurası’na konuk oldu.

‘SAKARYA’NIN HEDEFLERİ OLMALI’

Sakarya Kent Şurası Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda şehrin sorunlarını ve güncel konuları masaya yatırdı. Toplantıya konuk olarak katılan AK Parti 25. Dönem Milletvekili Ali İnci,  Sakarya’nın gelişmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı. İnci, “Sakarya’da olmasa olmazların başında Tarım geliyor. Şehrin gelişmesi için de Sakarya’nın hedefleri olması lazım” dedi.

  1. TOPLANTI

Sakarya Kent Şurası Mart Ayı Olağan Toplantısı’nı Erenler Güleser Et Konağı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Şura Başkanı Yavuz Deniz, toplantının açılış konuşmasına mazeret bildirerek toplantıya katılmayan üyelerin ismini sayarak başladı. Deniz, daha sonra Kent Şurası’nın 61. Toplantısı’na konuk olan AK Parti 25. Dönem Milletvekili Ali İnci’yi takdim etti. Toplantıda, gelenek olduğu üzere ilk söz konuk olarak katılan isme yani Ali İnci’ye verildi.

‘SAKARYA’NIN HEDEFLERİ OLMALI’

Şura üyelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Ali İnci, Kent Şurası’nın birçok üyesiyle daha önce çalıştığını belirtti. Hendek Belediye Başkanlığı yaptığı döneme ait bilgiler veren İnci, bu dönemde ‘Gelecek Nesiller’ adıyla kitap çıkarttığını hatırlattı. Şehirlerin gelişmesi için yapılması gerekenleri sıralayan İnci, “Sakarya’nın hedefleri olması lazım. O hedeflerin içersinde insanlar var,  orada değerli büyüklerimiz var. Eğer bu şehri iyi planlarsanız,  gerçekten yaşanabilirliği arzu edilen koşullara taşırsanız insanların mutlu olduğu bir şehir konumuna getirmiş olursunuz” dedi. 

TURİZM POTANSİYELİ

Sakarya’nın büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Ali İnci, “Turizm, Sakarya’mızın olmasa olmazı. Kocaali, Karasu, Kaynarca sahilinde dünyanın en güzel kumu var. Berrak bir denizimiz var. Bu ilçelerimizi en iyi şekilde turizme açmalıyız. Bunların yanında tarihi evlerimiz ve termal turizm potansiyelini de değerlendirmemiz gerekiyor. Dünyanın en güzel ilindeyiz. Zengin doğası ve yaylaları var. Bunları iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

‘YENİ ÜNİVERSİTELER KURULMALI’

Eğitim yatırımlarına da değinen İnci, Avrupa’da çocukların 3 yaşında eğitime başladığına dikkat çekti. Ali İnci, “Biz de çocuklarımıza, gençlerimize en iyi eğitimi vermeliyiz. Sakarya ili, İstanbul’un araka bahçesi değil, Ankara’nın ön bahçesi. Bu nedenle eğitimi önemsiyoruz. Sakarya’da 2 ya da 3 üniversitenin daha kurulması gerektiğini düşünüyorum. İlimizdeki akademik kariyerin en yüksek seviye çıkması için eğitime,  üniversiteye ağırlık vermemiz gerekiyor.Meslek okullarımıza da daha çok destek vermeliyiz” ifadelerine yer verdi.

TEKNOPARKLARIN ÖNEMİ

Çağın bilgi ve teknoloji çağı olduğuna dikkat çeken Ali İnci, “Ağır sanayi dönemi geçti,  artık bilgi ve teknoloji ön palana çıktı. Bu nedenle Teknoparklar kurmamız gerekir. Gebze ilçesinde en büyük teknoparkın ortaklarından biri,  dünyanın en zengin İsraillilerinden biri.

Bu nedenle Gebze’de teknopark çok ilerledi. Çok başarılı üretimler ve projeler yapıyorlar” diye konuştu.

 ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMA GEÇMELİYİZ’

Sakarya’da olmasa olmazların başında tarımın geldiğini belirten İnci, “Sakarya bir tarım şehri. Tarımda sürdürülebilir tarıma dayalı sisteme geçmemiz gerekir. Dededen, babadan öğrendiğimiz tarım yöntemleri ile artık bir yere varamayız. Tarımda yüksek teknoloji kullanmalıyız. Milletvekili olduğum dönemde, Tarım Bakanlığı’nda çalışmalar yaptım. Bakanlığın, tapulaştırma ile ilgili çalışmaları var. Araziler, öyle küçük parçalara bölünmeyecek artık. Bulunduğumuz yer Osmanlı döneminde Akova’ydı. Nasıl ki Çukurova, Haran Ovası tarımla anılıyorsa biz de çalışma yaptık. Sakarya’nın Akova adıyla tarımda marklaşması için çalışıyorduk. Ömrümüz kısa oldu!” dedi.

 ŞENOĞLU: ‘2. KAĞIT FABRİKASINI ANLAMSIZ’

Ali İnci’nin ardından söz alan Şura üyesi ve Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, tarım alanlarının korunmasının önemine değindi. Şenoğlu, “Hollanda’da tarımsal üretimin artırılması için toprak korunuyor. Denizin üzerine yüzer evler yapılıyor,  denizin üzerine adeta bir mahalle oluşturuluyor evlerle. Nenden bunu yapıyorlar çünkü toprak kaybetmek istemiyorlar. toprak bu kadar değerlidir. Bizde ise Sakarya Toprak Koruma Kurulu Gökgöz Köyü civarında ikinci bir kağıt fabrikası kurulması için belirlenen araziyi tarım vasfından çıkardı. Bir Fransız firmasının bölgede 2. bir kağıt fabrikası kurmasına anlam vermek mümkün değil. Bu nasıl bir şey anlamak mümkün değil! Tarım alanlarına bu tür fabrikalar kurmak için neden bu kadar ısrar ediliyor anlayamıyorum” dedi.

İNCİ ADAYIM DEDİ

Büyüklerim nereye karar verirse orda yer ala bileceğime orada da iyi şeyler yapacağıma inanıyorum” diyen İnci, “Bunun adı Büyükşehir olur,  bunun adı milletvekilliği olur benim için çok fark etmez. Hiç biri olmasa da Sakarya’da Ali İnci olarak hizmet etmeye her zaman varım” ifadelerini kullandı

ZİRVE ELEŞTİRİSİ

SATSO’nun Antalya’da düzenlediği Sakarya Ekonomi Zirvesi’ne de değinen Şenoğlu, “Bu toplantıya çok şükür davet edilmedik. Bizlerin içinde olmadığı hiçbir toplantınızın tam çözüm olamayacağını biliniz yeter. Çünkü eksik yönleri çok olacaktır. Bizlerden dinlerseniz, olumlu sonuçları yakalarsınız. Yoksa göstermelik çalışmadan öteye gidemezsiniz. Üretici ile tüketici arasındaki uçurumu kapatamazsak sonuç hiç de güzel olmayacaktır. Hep biz zarar edeceğiz, aradakilerin zarar ettiğine biz rastlamadık” diyerek sitem etti.

 HACIEYÜPOĞLU: ‘PROJELER BİR TÜRLÜ BİTMİYOR’

Sakarya Kent Şurası Kurcu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise, Sakarya için birçok proje açıklandığını ama bu projelerin bir türlü bitirilemediğini söyledi. Hamcımeyüpoğlu, “Bu projeler ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek?’ diye soran yok. Böyle sayısız proje var, şu olacak bu olacak dendi ama kimseden ses çıkmadı. Ulaştırma bakanı geldi,  4 bağlantı giriş yolu yapılacak diye söz verdi.  Karapürçek yolu yapılacak dendi Ama maalesef hiçbirinde bir gelişme yok. Yetkilerin, vaad edilen projelerin akıbeti hakkında kamuoyuna bilgi vermelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

62.TOPLANTI NİSAN’DA

Sakarya Kent Şurası Üyeleri, bir yandan Sakarya gündemine ilişkin görüşlerini açıklarken bir yandan da AK Parti ESKİ Milletvekili Ali İnci’yi soru yağmuruna tuttu. Ali İnci de şura üyelerinin tüm sorularına içtenlikle cevap verdi. Şura Başkanı Yavuz Deniz’in kapanış konuşması sonrasında Sakarya Kent Şurası üyeleri Nisan ayı sonunda gerçekleştirilecek 62. toplantı için sözleşti.

KİMLER KATILDI?

Kent Şurası Mart Ayı Toplantısı’na katılan isimler şöyle: Kent Şurası Başkanı: Yavuz Deniz, Kurucu Başkan: Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Kurucu Üye: Nuri Paker, Şura üyeleri: Abdül Akgün, Abdülmüttalip Özdemir, Ahmet Akyüz, Ahmet Çubuk, Ahmet Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Azmi Gürkan, Cavit Pay, Celalettin Tanta, Cevat Bezek, Erdoğan Çamlıyurt, Erkal Etçioğlu, Faruk Öz, Fethi Saraçoğlu, Fettah Kınalı, Gündüz Akay, Gürsoy Alagöz, Hakan Alkan, Hamdi Şenoğlu, Hayati Özdoğan, Hüsnü Gürpınar, İbrahim Balaban, İsmail Çallı, İamail User, Kamil Tever, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Dinler, Mehmet Hanmaz, Muhammet dayal, Muzaffer Başer, Nurettin Eryılmaz , Orhan Ekici, Osman Nuri Ürgüt, Özcan Başoğlu, Özcan Kırıcı, Özcan Toplan, Sait Beşir, Salim Yarar, Sami Çakan, Seçkin Tekeoğlu, Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Vedat Kocabıyık, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi, Mehmet Alkoş, Recep Alp.

1959 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle