Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Şubat 2012 | Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Videolar

Adapazarı Geyve Boğazı Akıncı Köyü’nde büyük heyelan meydana geldi. Heyelan sonrasında Akıncı Köyü Kaşlar Mahallesi’nin içme suyu kaynağı heyelan altında kaldı.

Alınan bilgiye göre, uzun zamandır taş ocaklarının patlattığı patlayıcı maddeler nedeniyle sıkıntı yaşanan Geyve’nin Akıncı Köyü’nde en son beklenen oldu. Patlamalar nedeniyle zemini oynayan Akıncılar Köyü ‘Soğuk su’ mevkiinde aşırı yağmur ve kar ile beraber heyelan meydana geldi.

Geyve Akıncılar Köyü Vadilerini ve Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan,  son yaşanan heyelanla birlikte haklılıklarının ön plana çıktığını anımsattı. Akıncı Köyü çevresinde bulunan taş ocaklarının kullandığı patlayıcılarla Geyve Boğazı’nın zeminin gevşediğini önü süren Başkan Tan;” Sonunda olan oldu ve büyük bir heyelan yaşandı” dedi.   Bölgenin ciddi bir heyelan tehdidi altından bulunduğunu anımsatan Başkan Tan,”  Soğuk su mevkiindeki heyelan bunun bir göstergesidir. Bu bölgede taş ocaklarının patlatma yapmasına izin verdikleri sürece Geyve Boğazı komple heyelan tehdidi altındadır. Çünkü bu patlamalar zemini yerinden oynatıyor. Yağışla beraber de heyelan oluşuyor” dedi.

Heyelan sonrasında fındık tarlası yerle bir olan Cafer Gül,” Kaç kere dedik ki bu bölgede taş ocakları patlatma yaptıkça zemin oynuyor. Şimdi olan oldu. Yüz yıllık ağaçlar, kayalar, topraklar heyelanda yerle bir oldu. Bu benim zararımı kim karşılayacak ?” dedi.

Tarlası heyelan altında kalan Şenol Ertürk ise;” Arazi yolum bitti. Tarlam bitti. Sorumlulardan hesap sorulsun” diye konuştu. Heyelan ile birlikte Akıncı Köyü kaşlar mahallesi sakinleri ise,” İçme suyumuz heyelan altında kaldı. Arazi yollarımız geçilemez hale geldi. Bu kadar basit olur mu?

Vali Mustafa Büyük’ ten yardım istiyoruz” diye konuştular.

Turgay Özbalkan-Çarkhaber.com


5561 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle