Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Yaşam

Akçakaya Mahallesinde Muhteşem Hıdrellez Şenliği..

Akçakaya Mahallesinde muhteşem hıdrellez şenliği..

Pamukova Akçakaya Mahallesinde düzenlenen hıdrellez pilav şenliği muhteşem görüntülere sahne oldu.. Geleneklerini yaşatan mahalle sakinleri nostalji rüzgarı estirirken renkli görüntüler oluştu..

Pamukova Akçakaya Mahallesi Yaylacık mevkiinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen hıdrellez pilav şenliği bu yılda renkli görüntülere sahne oldu.

Pamukova Kaymakamı Recai Karal, Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Akın, CHP İlçe Başkanı Ali Teke, İyi Parti İlçe Başkanı Kemalettin Yörük, İyi Parti Milletvekili aday adayı Fatih Kaya, Saadet Partisi İlçe Başkanı Kemal Taş, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Orhan Sever, Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yüzlerce davetli katıldı.

Doğa manzarası ve nostalji kokan stant..

Akçakaya Mahallesi Yaylacık mevkiinde, muhteşem doğa manzarası eşliğinde gerçekleşen hıdrellez pilav şenliğinde, mahalle sakinlerinin kendi el emekleri, göz nurları ile yaptıkları işlemleri bulunduğu stant ile tarih kokan, eski eşyaların yöresel kıyafetli bayanlar eşliğinde sunulduğu stantlar büyük ilgi gördü.

Hiçbir yerden yardım almadan..

Sadece mahalle sakinlerinin dayanışması ile hiç bir yerden destek almadan hazırlanan hıdrellez pilav şenliğinde, yüzlerce misafiri mahalle muhtarı Osman Işık ve  köyün gençleri kusursuz bir şekilde ağırladı.

İnsanlardan yapılan deve kervanı figürü büyük ilgi gördü..

Hıdrellez pilav şenliğinin en renkli görüntülerinden biride insanlardan yapılan deve figürüydü. Mahallenin yüzlerce yıllık geleneğinin canlandırıldığı deve kervanı figüründe, deveyi yönlendiren vatandaşın renkli kişiliği dikkat çekti. Alana alkışlar eşliğinde giren insanlardan yapılan deve kervanı figürü hıdrellez pilav şenliği alanını dolaşarak misafirlere hoş geldiniz diyerek, açık artırmada verilecek keçiyi teslim etti.

Kaymakam Karal hayran kaldı..

Akçakaya Mahallesi Yaylacık mevkiini dolduran yüzlerce misafire mahalle sakinleri unutamayacakları bir hıdrellez pilav şenliği yaşatırken, küçükler kadar büyüklerde keyifli anlar yaşadı.

Pamukova Kaymakamı Recai Karal stantları gezerken, eski eşyaların yöresel kıyafetli bayanlar eşliğinde sunulduğu nostalji kokan standa hayran kaldı ve mahalle muhtarı Osman Işık ile mahalle sakinlerini muhteşem etkinlik için tebrik etti.

Büyüklerde küçüklerde unutulmaz anlar yaşadı..

Tahtadan arabalara binen çocuklar, halat çekme yarışı, çuval yarışı, yumurta yarışı ile keyifli anlar yaşarken, genç erkekler voleybol kızlar ise ip atlarken, etkinliğin sonunda mahalle sakinleri ve misafirler çalan çiftetelli eşliğinde tahta kaşıklarla oynayıp unutulmaz bir gün geçirdiler.

Ercan DEMİR-geyvemedya.com

1613 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Akçakaya Mahallesinde Muhteşem Hıdrellez Şenliği.. için 1 yorum

  1. bozok66 dedi ki:

    İşte budur Geleneklerimiz emeği geçenlere tebrikler

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle