Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Nisan 2017 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Sakarya, Yaşam

AGORA’DA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ

Türk gelenek ve göreneklerini yaşatmak adına kaliteli ve farklı etkinlik anlayışı ile Sakaryalılar için keyifli bir yaşam merkezi haline gelen Agora Alışveriş Merkezi, Sakarya’da ilkini gerçekleştirdiği Agora Tohum Takas Şenliği etkinliği ile Sakaryalılardan tam destek aldı.

Üstlendiği tüm projelerde sosyal sorumluluk görevini de yerine getiren Agora Alışveriş Merkezi,Sakaryalılar için bir ilke daha imza atarak 1-2 Nisan tarihlerinde Agora Tohum Takas Şenliği’ni gerçekleştirdi. Şenliğe çok sayıda ziyaretçi ata ve yerel tohumları ile katıldı, değerli tohumlar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

100 YILLIK TOHUMLAR AGORA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ’NDEYDİ!

Sakarya’nın ilk Tohum Takas Şenliği olan etkinlikte; kavun tohumundan salatalık tohumuna, soğan tohumundan börülce tohumuna ve kabak tohumundan bakla tohumuna kadar A’dan Z’ye onlarca yerel tohum Agora Tohum Takas Şenliği’nde takasa dahil edildi. Tohum takası için özel olarak ayrılan masada yerel tohumlarını getiren ziyaretçiler tohumlarının özelliklerini anlatırken aradığı tohumu da bir başka ziyaretçide bularak takasını gerçekleştirdi. Şenliğin en gözde tohumu ise 100 yıllık mısır tohumu olurken, en çok sorular tohumlar arasında salatalık ve domates sebzelerinin tohumları oldu. Toplamda 65 çeşit yerel tohum getiren ve takası gerçekleştiren 36 kişi, ellerinde bulunan yerel tohum çeşidini de artırarak doğal tohumları yaşatmaya devam edecek.

Tohumu olmayan ancak doğal ve sağlıklı beslenmeyi isteyen tüm ziyaretçiler için hazırlanan tohumların yanında o tohumun nasıl fide verip, nasıl bir büyüme göstereceği ve hangi tohumun hangi toprak çeşidinde yetiştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler verilirken toprak çeşitleri de bu şenlikte sergilendi, tohum kaynakları, bilgi birikimleri, farklı ve doğal tohumlar karşılıklı olarak paylaşıldı.

Agora Alışveriş Merkezi tarafından Adapazarı, Pamukova, Geyve, Balıkesir gibi çevre köy ve şehirlerden temin edilen yaklaşık 50 çeşit tohumun tek tek poşetli ve isimlendirilmiş hali ile toplamda 3 bin 443 tohum ziyaretçilere hediye edildi.

Agora Alışveriş Merkezi -1.kat etkinlik alanında saat 14.00’da halk oyunları gösterisi ile açılışın gerçekleştiği Agora Tohum Takas Şenliği, tüm Sakaryalıların ilgisi ve beğenisi ile karşılandı. Tohumlar hakkında bilgilendirme yapan görevlilerin olduğu etkinlik alanında aynı zamanda yöresel köy kıyafetleriyle ücretsiz ayran dağıtan kızlar da çok sevildi. Agora Tohum Takas Şenliği’nde çocukları da unutmayan Agora Alışveriş Merkezi, çocuklara ilk olarak günler öncesinden hazırladığı çim adamları hediye etti ardından çocuk etkinlik alanına yönlendirerek çiçekekimi, saksı süsleme, tohum ekimi, yumurta kabuğunu süsleme, hediye kart yapım atölyesi gibi birbirinden özel ve anlamlı etkinliğe katılmalarını sağladı. Tohum Takas Şenliği’ne özel olarak kurulan çocuk etkinlik alanında doğal beslenme ve doğal yaşamı destekleme konularında çocukların bilinçlenmesi de sağlandı.

Gerçekleştirdiği etkinliklerin bütününe uygun olarak kapı girişlerinden itibaren etkinlik alanlarını farklı ve güzel bir şekilde dekore eden Agora Alışveriş Merkezi, sunduğu fotoğraf çekilme alanları ile tercih sebebi olurken ziyaretçilerin unutulmaz anılar kazandırdı.Yerel tohumların ve unutulmaya yüz tutulan tohum takasının öneminin farkında olan onlarca ziyaretçi;“Agora Alışveriş Merkezi’ni gelenek ve değerlerimiz için mücadele ettiğini görmekten dolayı mutlu olduğunu belirtirken, tüm Agora çalışanlarına teşekkür ettiler.”

KAYNAK:Yenisakarya

1506 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle