Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Mart 2016 | Dünya, Ekonomi, Gündem, Siyaset

AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro daha yardım

ab-den-turkiye-ye-3-milyar-euro-daha-yardim-1457370328

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında gerçekleşen zirveden çıkan taslağa göre AB, Türkiye’ye 2018 yılı sonuna kadar 3 milyar Euro daha kaynak sağlayacak.

Reuters’ın geçtiği bilgiye göre, AB-Türkiye Mülteci Zirvesi’nde anlaşılan taslak metinde Türkiye 2018 yılı sonuna kadar 3 milyar Euro daha alacak. Türkler için AB vize serbestisi sonbahar değil, 2 Haziran’da başlayacak. Yunan adalarından Türkiye’ye gönderilen her bir Suriyeli mülteci için Türkiye’den bir Suriyeli mülteci kabul edilecek.

SÖZ VERİLEN YARDIMDAN DAHA FAZLASI ÖNERİLECEK

Reuters’a konuşan bir AB diplomatı, Türkiye’nin şu ana kadar söz verilen 3 milyar euro yardımdan daha fazlasını, AB üyelik görüşmelerinin hemen hızlandırılmasını ve Türk vatandaşları için Avrupa’ya vizesiz seyahatin bu bahara çekilmesini istediğini belirtmişti.

SURİYELİ OLMAYAN GÖÇMENLER GERİ ALINACAK

Diplomat, bunun karşılığında Ankara’nın Türk karasularında durdurulan mültecilere ek olarak, Avrupa’da sığınma hakkı verilmeyen göçmenlerden Suriyeli olmayanları da geri almayı teklif ettiğini söylemişti.

SÜRE UZATILMIŞTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyetin katıldığı zirve Türkiye saatiyle 14.40’ta başladı. Ankara yönetiminin sığınmacı krizinin aşılması için yeni öneriler sunması nedeniyle zirvenin süresi uzatıldı.

Başbakan Davutoğlu’nun bugün NATO Sekreteri Jens Stoltenberg’le görüştükten sonra Ankara’ya dönmesi bekleniyordu ancak sürenin uzatıldığı açıklandı.

ANKARA, 3 MİLYAR AVRO İSTEMİŞTİ

Ankara yönetimi, Avrupa Birliği’nden daha önce 3 milyar Avro istemişti. Davutoğlu, bunun yanında her yıl 2 milyar daha ve vize serbesitesinin Haziran 2016’dan itibaren başlamasını istedi.(Türkiyegazetesi)

1007 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle